Kurandaki Hz Meryem’in İsa Peygamberi Doğurmasındaki Allah’ın Bilimsel Mucizesi

Hz Meryem İsa peygamberi babasız nasıl doğurdu? 3-Âl-i İmran Ayet:37Rabbi, onu güzel bir kabulle kabul etti ve onu güzel bir bitki gibi besleyip büyüttü. Onu, Zekeriyya’nın korumasına verdi. Zekeriyya, mihrapta onun yanına her girdiğinde, orada bir rızık bulur ve sorardı: “Meryem, bu sana nereden?” Meryem de “Bu, Allah katındandır; çünkü Allah dilediğini hesapsızca rızıklandırır.” Derdi.

BİTKİLERDEKi DÖLLENME SİSTEMİ NASILDIR?

Bilim adamlarının araştıranalarıyla şekillenen kanaatlere göre bitkilerde döllenme sistemi genel olarak iki ana başlıkta toplanmaktadır. Bunlardan biri “Kendine Döllenme”, diğeri de “Yabancı Döllenme” şeklidir. Şimdi bu döllenme türleri hakkında, konunun uzmanlarının bilgilerini aktarmak istiyorum: A. Kendine Döllenme “Bir bitkinin çiçeğindeki yumurta hücresinin kendi polenleri ile tozlanarak döllenmesine kendine döllenme denir. Bu tip bitkilere ise “autogam bitkiler” denmektedir .. Kendine ve yabancı döllenen bitkiler arasında kesin bir sınır konulamamaktadır. Çünkü kendine tozlanan bitkiler aynı zamanda kısmen yabancı tozlanabilirler.

Başlık 3

Ancak bazı durumlar kendine tozlanmayı zorunlu kılabilmektedir. Örneğin çiçekler açılmayabilir, polenler çiçekler açılmadan önce dökülebilir, dişiçik tepesi ve erkek organlar çiçek açıldıktan sonra bile çiçek organları tarafından gizlenebilir… ‘ “Kendine döllenen bitkilere örnek olarak arpa, buğday, çeltik, yulaf, soya, yerfıstığı, bezelye, fasulye, börülce, nohut, mercimek, patlıcan, domates, tütün, patates, susam, keten, şeftali, kayısı, turunçgiller, marul, bamya sayılabilir. “Kocadarı, tritikale, bakla, pamuk, bamya, biber, kolza ve bazı fiğ türleri hem kendine ve hem de yabancı tozlanmaktadırlar.B. Yabancı Döllenme “Bir bitkinin çiçeklerindeki yumurta hücresinin başka bir bitkinin polenleri ile tozlanarak döllenmesine yabancı döllenme denir. Bu tip bitkilere ise allogam bitkiler denmektedir. Bitkilerdeki bazı doğal mekanizmalar yabancı döllenmeyi sonuçlandırmaktadır. Örneğin, erkek ve dişi organlardaki boy farklılıkları, olgunluk dönemlerinin çakışmaması kendine kısırlık veya uyuşmazlık ve bir veya iki evcikli çiçeklerin bulunması sayılabilir.Burada ifade edilen döllenme türlerinden “Kendine Döllenme”, aynı türden de olsa başka bir bitkiden veya aynı bitkinin diğer dallarındaki çiçeklerinden rüzgar veya arı vs. Hayvanların taşıcılığı ya da aşılayıcılığıyla değil de tamamen “Bir bitkinin çiçeğindeki yumurta hücresinin kendi polenleri ile tozlayarak döllenmesi” şeklinde gerçekleşmektedir. . Kanaatimce Hz. Isa ‘nın doğumu böyle bir döllenmenin sonucunda gerçekleşmiştir.

18 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir